(Nie)Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce.

Lista przedmiotów, które trzeba mieć zawsze w aucie jest krótka. Polskie przepisy drogowe obligują kierowców do przewożenia dwóch rzeczy, a mianowicie sprawnej gaśnicy oraz odblaskowego trójkąta ostrzegawczego. Zadbajcie również, aby Wasza tablica rejestracyjna była czytelna, oświetlona, niezasłonięta i oczywiście prawidłowo zamontowana. Za niespełnienie tego warunku grozi mandat w wysokości 100 zł.

Gaśnica

Najlepsza będzie gaśnica typu ABC o pojemności co najmniej 1 kg środka gaśniczego. Lepiej jednak zaopatrzyć się w większą pojemność gaśnicy, co najmniej 2 kg. Obowiązkowo musicie ją umieścić w miejscu łatwo dostępnym, w razie potrzeby jej użycia. Żaden przepis nie nakłada na kierującego obowiązku robienia „przeglądu” gaśnicy. Jeżeli jednak chcecie mieć pewność, że Wasza gaśnica jest sprawna, poddajcie ją okresowej legalizacji lub kupcie nową. Wysokość mandatu za brak gaśnicy wynosi od 20 do 500 zł.

Trójkąt ostrzegawczy

Koniecznie musi posiadać odpowiedni znak homologacji i łatwo się rozkładać. Najlepiej, żeby był wykonany z trwałego plastiku, co bez wątpienia wydłuży okres jego użytkowania. Ustawiacie go na drodze w razie awarii lub wypadku, aby poinformować innych kierowców o unieruchomieniu samochodu. Za niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym postoju auta z powodu wypadku lub uszkodzenia grozi mandat w wysokości 150 zł, a na autostradzie lub drodze ekspresowej aż 300 zł. Trójkąt jest też potrzebny do oznaczenia holowanego pojazdu. Za jego brak przewidziany jest mandat 150 zł.

Co jeszcze powinno (ale nie musi) być w Waszym pojeździe?

Zaleca się, posiadanie apteczki, kamizelki odblaskowej i zestawu podstawowych narzędzi.

Apteczka
Choć wożenie jej ze sobą nie jest obligatoryjne, to pamiętajcie, że w razie wypadku   macie obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Dlatego warto mieć w aucie podstawowy zestaw do jej udzielenia min. bandaże i plastry z opatrunkiem, opaskę uciskową, środek dezynfekujący, rękawiczki ochronne, trójkątną chustę, koc termoizolacyjny oraz ustnik do wykonywania sztucznego oddychania.

Kamizelka odblaskowa

Przydatna będzie szczególnie w razie wypadku w nocy lub na zacienionej przestrzeni. Co prawda przepisy dotyczące wyposażenia auta nie nakładają na Was obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej, jednak po opuszczeniu samochodu stajecie się pieszym i Wasza odzież musi być wyposażona w elementy odblaskowe. Za ich brak grozi oczywiście mandat, tym razem w wysokości 100 zł.

Narzędzia – warto mieć

Podczas drogi przydatny może się okazać np. lewarek wraz z kompletem kluczy do kół, zestaw żarówek i bezpieczników, a także sprawne koło zapasowe. W przypadku kolizji przyda się także linka holownicza.

Ostateczna decyzja w co wyposażycie dodatkowo samochód należy do Was. Warto jednak, abyście porządnie rozważyli nasze sugestie!

Dokumenty – ważne!

Jeszcze kilka lat temu nie mogliśmy prowadzić samochodu nie zabierając ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Od niedawna kierowcy nie muszą mieć przy sobie właściwie żadnego dokumentu. 1 października 2018 roku został zniesiony obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, ich ważność policja sprawdzi za pomocą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Od 5 grudnia zeszłego roku nie musicie mieć również prawa jazdy, jeśli korzystacie z aplikacji mObywatel. W pozostałych przypadkach nie obejdzie się bez wersji papierowej. Za jej brak grozi Wam mandat w wysokości 250 zł. Pamiętajcie również, że prawo to dotyczy tylko terytorium Polski.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu za granicą

Przepisy obowiązujące w krajach europejskich nie są jednolite. Niekiedy kraje wymagają dodatkowo nietypowych elementów wyposażenia samochodu np. we Francji kierowcy muszą posiadać alkomat, a w Hiszpanii dwa trójkąty ostrzegawcze. Warto przed wyjazdem sprawdzić samodzielnie informacje o przepisach drogowych w kraju, do którego się wybieracie na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych