Skąd wywodzą się nazwy wybranych modeli Volkswagena

Czy zastanawialiście się kiedyś nad znaczeniem nazw, które producenci nadają swoim modelom? Albo czym się kierują przy wyborze ostatecznej wersji?

Na pewno każdy koncern stawia na nazwy łatwe do zapamiętania. Ale nie tylko. Tak samo ważne jest, aby wywoływały one jak najwięcej pozytywnych emocji u potencjalnych klientów. Powstające nazwy są efektem wielu narad oraz specjalistycznych badań, ponieważ mogą mieć wpływ na sukces lub porażkę wprowadzanego na rynek modelu. Sporo pojazdów swoje unikatowe imię zawdzięcza min. dźwięcznie brzmiącym nazwom geograficznym, zjawiskom atmosferycznym, gatunkom dzikich zwierząt czy po prostu nazwisku założyciela firmy.

Nazwy samochodów koncernu Volkswagen są zróżnicowane w zależności od głównych rynków zbytu: europejskiego, azjatyckiego, północno- i południowoamerykańskiego a także związaną z tym odmiennością kulturową oraz mentalną potencjalnych odbiorców.

Zacznijmy krótko od samej nazwy marki. Nazwa Volkswagen w wolnym tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza “samochód dla ludu” lub „ludowy samochód”. A co z konkretnymi modelami? Przeczytajcie sami!

Wiele nazw nawiązuje do różnych rodzajów wiatrów min. Jetta, Passat, Bora, Scirocco, Vento, Corrado. Podobnie jest z modelami Polo i Golf, choć wiele osób uważa, że to odniesienie do dwóch ekskluzywnych sportów. Kilka z nich omówimy krótko poniżej.

Volkswagen Passat – nazwa tego flagowego modelu koncernu VW wywodzi się z języka holenderskiego i jest odpowiednikiem ciepłych, stałych wiatrów wiejących na obu półkulach ziemskich od zwrotnikowych wyżów ku niżowi równikowemu. Na półkuli północnej pasaty wieją w kierunku północno-wschodnim, natomiast na południowej w kierunku południowo-wschodnim, wiatry te występują z bardzo dużą regularnością nad oceanami.

Volkswagen Golf – jego nazwa nawiązuje do prądu zatokowego (po niemiecku „Golfstrom”), który ociepla Europę. W związku z tym ma znaczny wpływ na klimat lądu znajdującego się w jego zasięgu. Efektem działania tego prądu jest wysoka temperatura powietrza nad Atlantykiem u wybrzeży Norwegii. Wiele osób uważa, że nazwa nawiązuje do znanej wszystkim gry sportowej.

Volkswagen Polo – jego nazwa odwołuje się do wiru polarnego oraz zespołowej gry sportowej dwóch czteroosobowych drużyn dosiadających koni. Gra polega na umieszczaniu drewnianej piłki uderzeniami kija, zakończonego młoteczkiem w bramce przeciwnika.

Jednak nie wszystkie nazwy aut niemieckiego koncernu są związane z wiatrami.

Ekskluzywny Volkswagen Phaeton nawiązuje do Faetona – w mitologii greckiej syna Heliosa.

Terenowy Volkswagen Touareg wziął swoją nazwę od berberyjskiego ludu Tuaregów, zamieszkującego obszary Sahary, głównie w Algierii, Libii czy Mali.

Nazwa Volkswagena Amaroka wywodzi się z języka Eskimosów zamieszkujących tereny Grenlandii, Kanady, Alaski oraz Syberii. Oznacza bardzo dużego i drapieżnego wilka arktycznego, zawsze gotowego do ataku.

W Australii model ten znany jest jednak pod nazwą Triton, który oznacza bóstwo morskie, a dokładnie syna Posejdona oraz Amfitryty.

Popularny, rodzinny van Volkswagen Sharan swoją nazwę zawdzięcza pustynnemu wiatrowi lub królowi. Jego nazwa wywodzi się z języka perskiego.

Volkswagen Touran dedykowany jest natomiast dla osób aktywnie spędzających czas, ponieważ jego nazwa oznacza objazd, wycieczkę lub podróż.

Muskularny suv Volkswagen Tiguan to połączenie nazw dwóch zwierząt: Tigera i Iguany.

Nazwa kreuje markę i stanowi istotny składnik wizerunku firmy. Skojarzenia i emocje z nią związane mają ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez potencjalnych klientów. Dlatego każdy koncern dokłada wszelkich starań, aby nawet nazwy poszczególnych modeli samochodów były z jednej strony łatwe do zapamiętania, a z drugiej wywoływały pozytywne doznania u ich użytkowników.