Volkswagen ID.4 zbiera nagrody

Pięć gwiazdek dla elektrycznego ID.4 to kontynuacja serii dobrych rezultatów uzyskiwanych przez modele Volkswagena w testach Euro NCAP. Dla kierowców natomiast to ważna informacja, na które samochody warto zwrócić uwagę.

Najważniejszy sprawdzian

Podstawą oceny bezpieczeństwa pojazdu w Euro NCAP jest test symulujący zderzenie czołowe dwóch samochodów o podobnej masie, zderzenie boczne z ruchomą platformą oraz uderzenie w tył pojazdu. Inżynierowie starają się jak najbardziej realnie oddać rzeczywistą kolizję w warunkach laboratoryjnych. Punkty przyznawane są w oparciu o testy zderzeniowe, pod uwagę brane są również środki, które będą konieczne do możliwie najszybszego wydobycia poszkodowanego z pojazdu i udzielenia mu pomocy oraz sposób montowania fotelika dziecięcego w pojeździe i udogodnienia do przewozu dzieci.

Najwyższa ocena, jaką może otrzymać samochód po przejściu testów zderzeniowych Euro NCAP, to pięć gwiazdek. Są one przyznawane autu na 6 najbliższych lat. Nasz Volkswagen zdał go śpiewająco. Testy zderzeniowe wykazały 93% wynik w kategorii “ochrona dorosłego” oraz 89% przy ochronie dzieci. Ocenie podlegała też ochrona niechronionych uczestników ruchu 76% oraz systemy wspomagające, które osiągnęły próg 85%.

World Car of Year 2021

World Car of the Year organizowany jest od 17 lat. Według ekspertów branży medialnej to numer jeden wśród tego typu konkursów. Auta oceniane są w pięciu kategoriach. Aż 93 jurorów z 24 państw bierze pod uwagę i ocenia wygląd pojazdów, komfort pasażerów i ich bezpieczeństwo, osiągi, pozycję rynkową oraz stosunek wydajności do ceny i na końcu, nie mniej ważne, aspekty środowiskowe.

Samochody, które kwalifikują się do tego plebiscytu muszą być produkowane w co najmniej 10 tysiącach egzemplarzy rocznie i oferowane na co najmniej dwóch kontynentach.

W finałowej trójce tegorocznego konkursu znaleźli się Honda-e, Toyota Yaris oraz zwycięzca – Volkswagen ID.4. Model został wyróżniony m.in. za zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, komfortowy design, a także brak emisji CO2, już na etapie produkcji.

Sukces ID.4 w 17 edycji konkursu World Car of the Year oznacza dla niemieckiego koncernu kontynuację zwycięstw w World Car Awards. Dla marki Volkswagen to już siódma statuetka, ale uwagę zwraca fakt, że pięć z nich jest w kategorii „światowy samochód roku”.

Volkswagen ruszył na podbój rynku samochodów elektrycznych już z drugim modelem. ID.4 wywarł na wszystkich bardzo duże wrażenie oferowaną przestronnością, komfortową jazdą i sporym zasięgiem. Idealnie zaprojektowany, spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.