Co zrobić, aby mieć sprawne i zadbane auto?

Aby jazda samochodem była bezpieczna, przyjemna, no i oczywiście bezawaryjna musicie pamiętać o kilku niezbędnych czynnościach. O czym pamiętać? Jakich błędów nie popełniać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym mini poradnikiem, który pomoże Wam odpowiednio przygotować się nie tylko do wiosennych podroży.

Krok po kroku…

Mycie

Co jakiś czas warto pomyśleć o gruntownym umyciu auta. Pamiętajcie, że pielęgnacji wymaga nie tylko nadwozie, ale również podwozie pojazdu, zwłaszcza po sezonie zimowym, kiedy narażone jest na szkodliwe działanie soli.

Estetyka wnętrza

Do zabiegów kosmetycznych, które bez wątpienia uprzyjemnią jazdę należą: posprzątanie wnętrza auta, dokładne umycie szyb i całego kokpitu oraz impregnacja tapicerki przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych dostępnych na rynku.

Jeżeli posiadacie skórzaną tapicerkę przed myciem pamiętajcie o dokładnym odkurzeniu jej. Do czyszczenia używajcie najlepiej ściereczki z mikrofibry i bezpiecznych, przeznaczonych do skóry środków kosmetycznych.

Lakier

Nie musicie być specjalistami, aby Wasz samochód prezentował się zjawiskowo. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i powtarzać je regularnie. Przede wszystkim myjcie często swoje auto, korzystając ze specjalnych szamponów, które nie tylko skutecznie usuną z niego brud, ale również zabezpieczą karoserię. Pamiętajcie o regularnym woskowaniu i naprawie ewentualnych ubytków lakieru. 

Kontrola ciśnienia w oponach

Raczej nikogo nie trzeba już przekonywać o wymianie opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Jednak wielu kierowców zapomina, jak ważne jest odpowiednie ciśnienie powietrza. Tylko ciśnienie zgodne z zaleceniami producenta to gwarancja bezpiecznej jazdy, lepszej przyczepności opon, ale i mniejszego zużycia paliwa.

Wentylacja i klimatyzacja

Pamiętajcie o regularnej wymianie filtra przeciwpyłkowego, który usprawnia działanie całego układu wentylacyjnego. Szczególnie podczas zimowych miesięcy jest on narażony na działanie wilgoci. Bardzo łatwo może stać się miejscem rozwoju pleśni oraz grzybów.

Przy okazji sprawdźcie klimatyzację. Sprawnie działająca w znacznym stopniu poprawia komfort jazdy i oczyszcza powietrze. Konieczne jest zatem jej odgrzybienie. Dobrze wykonać to w odpowiednim serwisie.

A o, czym warto pamiętać korzystając z klimatyzacji w gorące dni? Zanim ją włączycie, otwórzcie okna, aby temperatura w aucie zrównała się z tą na zewnątrz (w upalne dni samochód może nagrzać się nawet do 50°C). Dopiero wtedy włączcie klimatyzację i zamknijcie oczywiście okna.

Wycieraczki

Pamiętajcie, że pióra wycieraczek należy wymieniać dwa razy w roku. Nadejście wiosny jest odpowiednim czasem, aby to zrobić. Sprawne wycieraczki to podstawa idealnej widoczności.

Uzupełnianie płynów i wymiana oleju

Jeśli chcecie, aby Wasz samochód był sprawny, regularnie sprawdzajcie poziom płynów, w razie potrzeby uzupełniajcie je lub wymieniajcie te, które się zużyły. Wymiana oleju, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania silnika w dobrej kondycji. Róbcie to raz w roku, przy okazji wymieniając też filtry. Płyn hamulcowy wystarcza na ok. 2 lata jazdy, natomiast płyn chłodniczy wymienia się co 5 lat.

Coroczna wizyta w profesjonalnym serwisie

Mając na uwadze bezpieczeństwo własne, Waszych bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego, powinniście regularnie sprawdzać stan techniczny posiadanego samochodu. Dobrze wykonać to w profesjonalnym serwisie, który sprawdzi najważniejsze podzespoły Waszych pojazdów – rozrząd silnika, sprzęgło, układ hamulcowy, zawieszenia, chłodzenia czy nawet układ wydechowy. To ważne dla utrzymania auta w dobrej kondycji, ale również uniknięcia potencjalnych awarii i związanych z tym dużych kosztów.

 

Około pięć procent wypadków samochodowych na drogach spowodowanych jest złym stanem technicznym pojazdów. O samochód należy dbać przez cały rok. Aby uniknąć przykrych niespodzianek zadbajcie o jego stan, zlecając naprawy i przeglądy w autoryzowanych punktach obsługi.