Jak przygotować auto do dłuższej wyprawy?

Dłuuugie trasy to sprawdzian dla Waszego auta. Jeżeli chcecie uchronić się przed awarią podczas podróży sprawdźcie w jakiej jest kondycji Wasz samochód. Lista czynności do wykonania nie jest długa, a przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić Wam stresu, czasu i oczywiście pieniędzy. Od tego zależy komfort i bezpieczeństwo! O tym musicie pamiętać!

Solidny przegląd

Przed każdym dłuższym wyjazdem należy przeprowadzić podstawowy przegląd samochodu, nawet, gdy wykonywaliście go całkiem niedawno. Niech profesjonaliści sprawdzą stan pasków, zawieszenia, układu wydechowego, chłodzenia i oczywiście hamulce. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, zróbcie to koniecznie przed wyjazdem. Jeśli żywotność akumulatora jest na wykończeniu, lepiej wymieńcie go teraz, aby uchronić się przed wybieraniem go na szybko, szczególnie za granicą.

Warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu Volkswagen Centrum Poznań, który rozpozna nawet najdrobniejszą usterkę.

Przygotowując się do podróży samochodem powinniście sprawdzić:

  • opony – stan, ciśnienie, głębokość bieżnika, nie zapomnijcie o kole zapasowym.
  • poziom płynów eksploatacyjnych, tzn. chłodniczego, do spryskiwaczy, hamulcowego czy wspomagania kierownicy. W razie potrzeby uzupełnijcie je oczywiście.
  • światła i żarówki – możecie wymienić je sami lub skorzystać z pomocy serwisu Volkswagen Centrum Poznań
  • wycieraczki – muszą działać prawidłowo, dobrze przylegać do szyby całą powierzchnią i nie zostawiać smug podczas pracy.


Narzędzia i akcesoria, które warto mieć zawsze ze sobą

Podczas drogi przydatny może okazać się np. lewarek wraz z kompletem kluczy do kół, zestaw żarówek i bezpieczników, a także sprawne koło zapasowe. W przypadku awarii przyda się także linka holownicza.

Wyposażenie dodatkowe

W naszym kraju kamizelka odblaskowa to nadal wyposażenie nieobowiązkowe, jednak wiele państw posiada taki obowiązek. Należą do nich Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Włochy. Dlatego koniecznie musi się ona znaleźć w Waszym bagażniku, obok apteczki, gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego.

Klimatyzacja i filtr kabinowy

Mocno zanieczyszczona klimatyzacja jest siedliskiem bakterii i grzybów. Aby te nie zafundowały Wam nieprzyjemnej infekcji podczas podróży, warto wcześniej zająć się jej odgrzybieniem oraz zdezynfekowaniem całego układu w warsztacie. Przy okazji wykwalifikowany personel sprawdzi poziom czynnika chłodzącego i w razie konieczności uzupełni go. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że klimatyzacja Was nie zawiedzie, nawet w największym upale podczas męczącej podróży.

Termin ważności przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia OC

Bardzo ważna kwestia! Brak ważnego przeglądu lub ubezpieczenia OC może uniemożliwić kontynuowanie podróży, a w razie zdarzenia losowego na drodze narazić
na wiele nieprzyjemności.

Zielona karta

Polskie ubezpieczenie OC ważne jest na terenie całej UE, jeśli jednak wybieracie się poza granicę państw członkowskich musicie wykupić zieloną kartę. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje gratis zieloną kartę do wykupionego ubezpieczenia OC, musicie jednak udać się do najbliższej placówki ubezpieczyciela lub zadzwonić na infolinię, aby otrzymać dodatkowy dokument. Zieloną kartę będziecie potrzebować do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Izraela, Iranu, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy.

Przepisy ruchu drogowego

Koniecznie sprawdźcie limity prędkości obowiązujące w kraju, do którego się udajecie. Nawet w krajach Unii Europejskiej ograniczenia prędkości różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Przeanalizujcie planowaną trasę

  • Jeśli wybieracie się daleko, ustalcie wcześniej trasę. Pamiętajcie, że korzystanie z nawigacji samochodowej nie zwalnia Was przed zaplanowaniem trasy całego wyjazdu.
  • Nie zapomnijcie pobrać na komórkę programów nawigacyjnych i zaktualizowanych map. Zapoznajcie się z informacjami dotyczącymi remontów na drogach, żeby nie utknąć w kilkugodzinnych korkach lub korzystajcie z nawigacji on-line, która poinformuje Was o nieprzewidzianych wydarzeniach na drodze.
  • Sprawdźcie dodatkowe koszty związane z wyjazdem takie jak opłaty za przejazd.
  • Podczas drogi warto sprawdzać, ile macie kilometrów do kolejnej stacji benzynowej.


Dodatkowe ubezpieczenie Assistance

Warto pomyśleć o wcześniejszym wykupieniu polisy assistance, dzięki której otrzymacie szybką i profesjonalną pomoc w każdej sytuacji awaryjnej. Obejmuje ona nie tylko wypadki, ale również drobne kolizje, wszelkie awarie samochodu oraz zdarzające się również kradzieże aut. Zwróćcie uwagę, aby zakres usług nie ograniczał się tylko do naprawy na miejscu lub holowania samochodu. Będzie to istotne podczas dłuższej podróży wakacyjnej. Wtedy przyda się Wam możliwość kontynuowania podróży na koszt ubezpieczyciela lub bezpłatny wynajem auta zastępczego, czy choćby pomoc tłumacza.

Zanim wybierzecie konkretną polisę, koniecznie zapoznajcie się Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) wybranej firmy, a przede wszystkim z zakresem terytorialnym, definicjami zdarzeń (czym w rozumieniu ubezpieczyciela są awaria, wypadek i kradzież pojazdu), limitami na poszczególne świadczenia (np. na ile dni przysługuje Wam auto zastępcze) oraz w jakich sytuacjach dane towarzystwo może odmówić Wam pomocy.

Bagaż

Podczas planowania wyjazdu pamiętajcie, że podróżowanie autem z pełnym zestawem pasażerów oraz bagażami wygląda inaczej niż codzienna jazda po mieście. Pojazd zwiększa swoją wagę, co sprawia, że zachowuje się inaczej. Droga hamowania rośnie, a poziom manewrowania maleje. Przeciążony samochód jest bardziej podatny na awarie, szczególnie opony, które dużo szybciej się zużywają. Pamiętajcie o właściwym rozmieszczeniu bagaży w aucie. Odpowiednio zabezpieczone i równomiernie rozmieszczone, nie powinny przesunąć się podczas wykonywania manewrów. Bagaż nie może utrudniać prowadzenia pojazdu ani zasłaniać świateł, tablicy rejestracyjnej oraz kierunkowskazów.

Dokumenty

Jeżeli wybieracie się w podróż zagraniczną z dziećmi – musicie wyrobić im dokumenty potwierdzające tożsamość. Na terenie państw Unii Europejskiej będzie to dowód osobisty lub paszport, poza Unią już tylko paszport.

Wypoczęty kierowca

Przed dłuższą trasą musicie być bezwzględnie wypoczęci, szczególnie gdy to Wy prowadzicie auto. Znużony i niewyspany kierowca wolniej reaguje na czynniki zewnętrzne, nie potrafi dokonać prawidłowej oceny swojego stanu, przecenia swoje możliwości i nawet nie zdaje sobie sprawy, że może doświadczyć mikrosnu. Najprostszą radą jak radzić sobie ze zmęczeniem jest przede wszystkim dostarczanie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki snu, który dla dorosłego człowieka wynosi około 7 – 8 godzin dziennie. Innym skutecznym sposobem jest robienie krótkich przerw a nawet korzystanie z drzemek. Niekiedy pomaga mocna kawa lub napoje energetyczne, ale to już mniej zdrowe i skuteczne rozwiązanie. Jeżeli poczujecie się senni, a w samochodzie podróżują z Wami pasażerowie, powinni natychmiast Was zastąpić, a jeżeli to niemożliwe zróbcie chociaż krótki odpoczynek. Zadbajcie o niższą niż zwykle temperaturę w kabinie oraz skierujcie na siebie strumień chłodnego powietrza. Dobrze działa przemycie twarzy zimną wodą, która poprawia krążenie oraz krótki spacer, dzięki któremu dotlenicie zmęczony organizm.

Pamiętajcie, że przed każdym wyjazdem warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie wyprawy i samego pojazdu, jeżeli nie chcecie mieć po drodze nieprzewidzianych przygód. Przeprowadzmałą inspekcję, żeby po drodze nie marnować czasu, ani pieniędzy na wizyty w warsztacie, czy usługę pomocy drogowej.